Laser cleaning engine block

Laserové čištění – cena/výkon/návratnost

Vyplatí se pořízení čisticího laseru?

Jedním z nejčastějších dotazů je celkem logicky i dotaz na cenu. Pokud se na to budete dívat jen optikou ceny, bude to vždy vypadat jako velká suma peněz. Lasery nejsou a pravděpodobně nikdy nebudou levnou technologií.

Generovat laserový paprsek vyžaduje (mimo jiné) pokročilou znalost fyziky, nespočet kvalitních komponentů, specializované pracoviště vědců, inženýrů, fyziků, specializované čísté prostory na montáž, drahé patenty a mnoho dalších požadavků. Když toto vše budete mít, z laserového rezonátoru vám vyjde svazek, který dle potřeby kvality pro daný proces potřebuje mít specifické parametry. Na laserové čištění mnohým povrchů potřebujeme bohužel ty velmi kvalitní (na rozdíl třeba od laserového řezání), tedy vysokou kvalitu svazku, velmi krátké pulzy (nanosekundy), vysokou energii i průměrný výkon. (Rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním laserem jsme pro vás popsali v případové studii zde: )

Vzhledem k tomu, že se cena jednotlivých modelů pohybuje dle konfigurace od 40 000 do 250 000 EUR (pro většinu aplikací stačí modely s cenou kolem 100 000 EUR) potřebujete získat takovou hodnotu, aby vám technologie vykázala zajímavou návratnost.

V čem spočívá největší hodnota našich laserů?

Šetrnost

Laserový systém při správném nastavení nepoškozuje podkladový materiál, a to ani v nejmenším. Nedochází k odstranění čištěného materiálů ani k tepelné deformaci. Laser je zejména vhodné používat tam, kde čištěný objekt má vysokou peněžní nebo historickou hodnotu.

Rychlost

Laser je ve svých silných disciplínách až 5x rychlejší než konvenční technologie.
Obvykle jde o tyto aplikace: odstraňování mastnot, oxidů, povrchové rzi, základových barev.

Opakovatelnost

Laser je schopný dosáhnout pokaždé stejných výsledků, jelikož uživatel může snadno vybrat, uložit a pojmenovat jednotlivé úkoly a parametry pro snadné opakované čištění.

Přizpůsobitelnost

V závislosti na potřebách aplikace je možné laser navrhnout a integrovat do výrobních linek, postavit robotické pracoviště nebo dodat přenosnou mobilní jednotku pro široké spektrum aplikací.

Provozní náklady

Zatímco laser vyžaduje poměrně vysokou vstupní investici, jeho provoz je mimořádně nenáročný. Spotřeba elektrické energie je v řádu jednotek kilowatt (dle modelu) takže obvykle pro kalkulaci uvádíme že hodina čištění stojí méně jak 1 EUR/hod. V této ceně jak zahrnuto krycí sklo elektrická energie, opotřebení filtrů (tam kde je potřeba filtrovat). Nic dalšího se na laseru pravidelně nemění, náklady na provoz laseru se tedy pohybují v těchto mezích.

Životnost

Životnost laserových diod je více než 100 000 provozních hodin, na dny je to 4166,66 dnů a tedy 11,41 let nepřetržitého provozu. U nejnovějších zdrojů se dokonce uvádí životnost 200 000 provozních hodin. Laserový zdroj tvoří více jak 50% ceny celého stroje, proto velmi doporučujeme se zajímat především o tento komponent, jeho kvalitu, životnost a výrobce, jedná se totiž o prvek, na kterém se nejčastěji nekvalitní výrobci snaží ušetřit. (viz. případová studie zde )

Ekologie

Velmi nízká spotřeba energií, elektrického proudu, čištění laserem negeneruje velké množství odpadů, na rozdíl od jiných metod neprodukuje kontaminované čisticí medium a ani nevydává nepřiměřené množství hluku . To vše z této metody čištění dělá velmi ekologickou a k přírodě šetrnou metodu vhodnou pro používání v 21 století.

Laser je budoucnost

Trh s laserovým čištěním v roce 2020 oceněn na 580,4 milionu USD a očekává se, že do roku 2027 dosáhne 762,2 milionu USD. Zdroj

To jsou všechno výhody, proč je tato technologie ve většině ohledů výjimečná a proč byste měli uvažovat o investici.

Nyní se Vám pokusíme vysvětlit, co tedy s laserem opravdu dělat, na co se zaměřit, kolik si účtovat za práci a co případně nemá smysl, a pokud, tak jen okrajově.
Jedním z nejčastějších dotazů je kolik si účtovat za práci, jaká je cena za hodinu nebo za vyčištění nějaké plochy, třeba 1m2.

Doporučujeme zákazníkům naceňovat čištění laserem jako celek, tedy smlouvou o dílo. Vzhledem k tomu, že čištění může být mnohonásobně rychlejší, nebo levnější než tradiční technologie, obvykle nedává smysl být placen hodinovou sazbou nebo podle metráže.

Příklad z praxe:

Zákazník čistí průmyslové lisovací formy obvykle mechanicky, chemií nebo suchým ledem. Doba čištění současnou technologií je 8 hodin (vyndat formu, nechat vychladnout, vyčistit, zahřát, nasadit zpátky) plus je nutné taky započítat náklady na čištění. Laserem vše vyčistíte do 1 hodiny a obvykle přímo ve stroji. Nedává tedy moc smysl dostat zaplacenou jen hodinu práce, ale nějakým poměrem i to, že zákazník může o více jak 7 hodin dříve vyrábět, tedy generovat příjem.
Pokud to nejde jinak, tedy domluvit se na ceně za dílo, sazby se pohybují v těchto mezích:

Cena za hodinu práce laserem:

Pokud se budeme bavit o hodinové sazbě, nejčastěji se pohybuje od 40 – 140 EUR/hodinu dle modelu, státu kde je laser provozován a také rozsahu počtu hodin čistění.

Cena za m2:

Tato sazba je velmi individuální s opravdu velkými rozdíly dle případné aplikace, tedy to co potřebujeme čistit/odstraňovat a samozřejmě také dle výkonnostního modelu. Může jít o nižší jednotky metrů za hodinu, nebo až 10m2/hod, dle toho se bude také odvíjet cena.

A na co se tedy zaměřit aby návratnost byla co nejkratší (platí především pro firmy které chtějí laser přidat do portfolia služeb) případně začít podnikání v tomto oboru?

Čistěte vše co je velmi drahé, vzácné, historicky cenné, nenahraditelné, nebo je důraz kladem na 100% zachování vlastností, rozměrů – tam, kde není možné ani myslitelné použít jakoukoliv mechanickou sílu (drátěný kartáč, rozbrušovačku, pískování, led,…). Laserem jde samozřejmě dělat spousta dalších věcí, ale tyto níže vypsané jsou ty klíčové pro co nejrychlejší návratnost laserů: vzácné automobily, výrobní formy pro vstřikování nebo lití, mechanické součásti, komponenty jako motory, převodovky, turbíny, výrobní linky pro lepení, pájení, nanášení pěny, vakuové komory… historické předměty – budovy, památky, mosty, graffiti…

Příklady z praxe

Čištění motoru
Celý motor nezabral systému ROD 500 ani 25 minut
Průmyslová forma
Čistá doba čištění se systémem ROD 500 je zhruba 5 minut
Odstranění graffiti
ROD 300 zvládl odstranit nežádoucí prvek za necelou 1 minutu
Čištění pískovce
Vyčistit plochu na obrázku zabralo zhruba 30 sekund

Přečtěte si o našich čisticích laserech více:

ROD 1000 Laser cleaning
Kov
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Mobilní čisticí laser, vhodný zejména pro čištění kovů, zdiva a mnoha dalších materiálů.
Na dotázání
ROD 500 Laser cleaning
Kov
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Mobilní 500W čisticí laser pro čištění kovů, zdiva a mnoha dalších materiálů.
Na dotázání
ROD 300 Laser cleaning
Kov
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Mobilní čisticí laserový stroj pro čištění kovů, zdiva a mnoha dalších materiálů.
Na dotázání
ROD 200 Laser cleaning
Kov
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Mobilní čisticí laserový stroj pro čištění kovů, zdiva a mnoha dalších materiálů.
Na dotázání
ROD 100 Laser cleaning system
Kov
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Mobilní pulzní vláknový čisticí laser pro čištění kovů, zdiva a mnoha dalších materiálů.
Na dotázání
ROD 50 Laser cleaning system
Kov
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Nejmenší mobilní čisticí laserový stroj pro čištění kovů, zdiva a mnoha dalších materiálů.
Na dotázání
Translate »