Úvod

Osobně nás kontaktoval zákazník nespokojený s laserem, který si objednal z Číny. Konkrétně měl zájem o čistící laserový přístroj s ytterbiovým pulsním vláknovým rezonátorem od společnosti IPG, což je velmi kvalitní a zároveň drahý přístroj. Často se děje to, že neseriózní prodejci argumentují kvalitu prodávaného stroje právě spojováním se se značkou IPG, níže se můžete dočíst o tom, jak to reálně vypadá. Jakmile našemu zákazníkovi stroj dorazil, zjistil, že čistí s mnohonásobně nižší efektivitou, než jaká je u takto výkonného laseru standardní. 

Zákazník se tedy obrátil na nás, jako na výrobce a odborníky na čisticí laserové stroje, abychom posoudili, zda-li se laser dá upravit nebo vylepšit tak, aby svůj účel splňoval.

Naší prací tedy bylo tento čínský čisticí laser důkladně otestovat jak po hardwarové tak po softwarové stránce.

Rezonátor

Rezonátor na první pohled působí jako originální zdroj od IPG včetně zpracování, všech samolepek, popisků a krytování. Nicméně po ověření sériového čísla tohoto zdroje nám přišlo oficiální potvrzení o tom, že laserový rezonátor s tímto sériovým číslem nikdy nebyl vyroben společností IPG. Jedná se tedy o firmou potvrzený padělek. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejdražší část stroje (rezonátor tvoří nadpoloviční část ceny celého stroje) se z našeho pohledu jedná o závažný podvod na zákazníka.

Dle naměřených parametrů má laser špičkový výkon okolo 1000 W, nejedná se o pulzní ale kontinuální zdroj, je modulovaný a při nastavení krátkých pulzů pro laserovou ablaci má téměř nulový výkon. Tyto zdroje se používají pro řezání.

Hlava

Konkurenční hlavu jsme porovnali s naší vlastní laserovou hlavou k laseru ROD 500. Zásadním rozdílem mezi hlavami je to, že ke konkurenční laserové hlavě je nezbytná přítomnost černého boxu, který je umístěný po cca 1m od konce hlavy, tento box slouží k ovládání hlavy a při laserování se stává přinejmenším nepraktickým. Další nevýhodou hlavy jsou trčící hadičky a kabely které postrádají krytování, stejně tak méně ohebný kabel kryjící procesní vlákno laseru. Naše hlava všechny tyto parametry splňuje, její ovládání se nachází komfortně přímo na ni, veškerá kabeláž je bezpečně zakrytována a vlákno laseru je chráněno flexibilním obalem.

Porovnaní laserových hlav

Vozík laseru

Svařovaná konstrukce vozíku je velmi bytelná a těžká, ze zadní strany je možnost namotání vlákna, což podle nás není bezpečné zajištění laserové hlavy (celé vlákno se omotává kolem madla). Další nevýhodou je to, že speciální držák, který má držet laserovou hlavu když laser není v provozu, hlavu neudrží a může se tak stát, že z něj hlava vypadne a rozbije se (viz.video).

Ovládání – software

  • Software umožní uložit parametry, které není možné u laseru nastavit.
  • Software píše něco jiného než to co v laseru skutečně nastaví – Laser vypadá, že dosahuje výkonu, kterého doopravdy zdaleka nedosahuje.
  • Laserová hlava jde spustit přímo ze systému bez jakéhokoliv varování – nebezpečné
  • Nelze měnit uživatelské profily
  • Stroj vám za to ale umožní měnit barevné podsvícení loga

 

Testování efektivity laseru

Na videu a snímcích níže můžete sami posoudit jak si laser čínské výroby vedl proti srovnatelnému stroji naší výroby (ROD 500).

Čištění rzi
Výsledek čištění dobrý, nicméně velký přenos tepla, ohřev i přes 200°C
Čištění barvy ze železa
Nevýhodou opět velký přenos tepla a poškození podkladu
Čištění teflonu
Podklad znatelně poničen
Čištění hliníku
Při čištění metalické barvy byl povrch výrazně poničen
Čištění disku kola
Prášková barva nebyla vyčištěna téměř vůbec

Laser se dá použít na odstraňování barev z ocelových povrchů a čištěné rzi, tyto aplikace jsou však málokdy důvod proč firma nakonec investuje do této technologie, doporučili bychom zákazníkovi laser reklamovat (lhaní o rezonátoru, nebezpečný software, velký přenos tepla,….) případně laserový zdroj použít na řezání s robotickým manipulátorem.

 

Je možné vyrábět laser levněji?

Laser rozhodně není levná záležitost, vývoj laseru je náročný a drahý, jeho výroba si žádá jak obrovské množství času, tak i financí. Za cenou našich laserů si pevně stojíme, protože víme, že levněji to nejde, rozhodně ne tak, aby neutrpěla kvalita nebo funkčnost laseru a zároveň jste dostali odpovídající servis. Bohužel nikdo, ani Čína, nemá zázračnou metodu výroby laserů, kde by bylo možné vyrobit laser za zlomek ceny tak, aby se kvalitou alespoň přiblížil produktům a servisu, které poskytujeme.

Co vše je v naší ceně oproti konkurenci ze zahraničí?

Na rozdíl od té konkurence, která nekvalitní produkty nabízí, se my neschováváme za zahraniční nákupní portály nebo v horším případě za cizí značky, jejichž produkty napodobujeme. Budeme více než rádi, když nás navštívíte v našem showroomu v Praze a my Vám budeme moci lasery předvést, vyzkoušet a vybrat optimální variantu splňující vaše požadavky. 

Od konkurence nás dělí i to, že naším produktům věříme natolik, že jsme schopni poskytnout až osmiletou záruku na kterýkoliv z našich čistících laserů. Nezřídka se stane, že při objednávce laseru z Číny Vám dorazí již nefunkční zařízení a obchodník dělá mrtvého brouka. Objednávat laser od prodejce který nemá renomé nebo je úplně anonymní je risk v řádech statisíců až milionů. 

U našeho laseru máte vždy jistotu rychlé reakce na jakékoliv problémy, naše servisní reakce je v 99 % případů mezi 10-48 hodinami, kdy se snažíme Váš problém vyřešit tak rychle, jak je to možné, dokonce jsme schopni se k laseru připojit na dálku a v mnoha případech je problém vyřešen aniž bychom ho fyzicky viděli. V případě, že se Vám rozbije Váš laser z Číny, prodejce dá s největší pravděpodobností ruce pryč. V tom případě Vám nezbude, než buď laser odepsat, nebo platit specializovaným technikům obrovské sumy za opravu, která může být hotova i za několik měsíců.

Další parametr je životnost rezonátoru (zdroje), což je klíčová (a nejdražší) část laserového systému. Zatímco u našich laserů se životnost rezonátoru pohybuje kolem 200 000 hodin provozu a více, často jsme se setkali s lasery, kde je tato životnost několikanásobně nižší.

Jsme samozřejmě schopni k Vám Váš laser dopravit, zapojit nebo rovnou integrovat do Vaší výroby. S laserem Vás seznámíme, proškolíme a snad není třeba ani dodávat, že přidáme obsáhlý manuál v češtině. 

Jsme 100% česká firma, koupí našeho produktu podporujete tuzemský průmysl, ale to rozhodně není klíčový důvod. Za našimi produkty stojíme a víme, že jsme schopni za příslušné ceny nabídnout to nejlepší, co lze.

Disclaimer: Rozhodně si nedovolíme tvrdit, že čínský původ laseru automaticky znamená to, že laser je nekvalitní (sami distribuujeme i některé kvalitní lasery čínské distribuce). Pouze se snažíme, aby zákazníci dostali výrobek který za jejich peníze opravdu stojí.

Pokud jste i po našem článku přesvědčeni, že koupě čínského laseru je dobrou volbou, rozhodně trvejte na tom, že laser chcete před koupí vyzkoušet a nevěřte jen fotkám, katalogům a tvrzením, že laser splní vše, co od něj chcete.

Translate »