Fiber pulsed laser cleaned stainless weld

Laserové čištění svarů

Čisticí lasery je možné využít pro přípravu kovových materiálů před svařováním, ale i k šetrnému čištění již hotových svarů, ať už přímo po sváření, nebo po libovolně dlouhé době provozu. Pro všechny tyto aplikace je vhodný i mobilní čisticí laser ROD firmy Narran.

Kvalitu svaru velmi ovlivňuje čistota svářených dílů. Lasery dokáží efektivně odstranit jak vrstvu oxidů vzniklou při korozi (rez), tak i mastnotu, zbytky barev nebo antikorozních přípravků. Čisticí laser je však vhodný i pro čištění již hotových svarů, ať už na nerezu, nebo klasických svarů na konstrukčních ocelích. Laser zbaví svar nežádoucího zabarvení, oxidační vrstvy i jiných nečistot. Na rozdíl od tradičních metod nepoškozuje svar, ani nezanechává rýhy.

Ukázka čištění na navařovaném vzorku:

V automobilovém průmyslu se laser používá pro čištění svarů před lakováním. V chemickém průmyslu jsme v nedávné době prováděli testy kontroly kvality svarů velkoobjemových nádrží na chemikálie, kde selhaly ostatní metody, například čištění suchým ledem nebo čištění elektrolýzou.

Ukázka čištění na hotovém svaru:

Čištění svarů nádrže mobilním laserem přímo v terénu:

 

Video z procesu čištění:

Translate »