Laser for cable plastic cutting

Laserové stripování v praxi

Laserové stripování, stripping nebo také selektivní čištění se používá při výrobě a zpracování ocelových kabelů, které je v určitých případech nutné zbavit plastové izolace (“bužírky”). Nejčastěji to bývá proto, aby bylo možné na kabel instalovat koncovku nebo průchodku.

V listopadu 2017 jsme instalovali dvě laserová stripovací zařízení VELES v průmyslovém provozu, kde bylo potřeba vyřešit rychlé a účinné odstraňování plastové izolace z ocelového lanka.

Odstranění naříznutím

V prvním případě se jedná o naříznutí kabelu v příčném a podélném směru CO2 laserem. Zařízení se skládá ze dvou CO2 rezonátorů umístěných proti sobě, které nařezávají plastový obal v příčném a podélném směru. Příčný řez musí být dokonale veden po celém obvodu lanka, aniž by zároveň bylo nutné s lankem otáčet. Podélný řez je možné realizovat oběma lasery / hlavami, nebo jen jedním. Kabel se pak posouvá do dalšího zařízení, kde dojde k mechanickému odstranění naříznuté izolace.

Samozřejmostí je účinné odsávání pracovního prostoru a taková bezpečnostní úprava, aby mohlo být zařízení začleněno do 1. bezpečnostní třídy, tj. bez nutnosti použití ochranných pomůcek.

Stripovacím strojem VELES je možné stripovat lanka v délkách od 0 do 11 cm a tloušťce od 1 mm. Stripovací délku je možné podle požadavků ještě zvětšit. Zařízení je vhodné pro odstraňování široké škály plastových materiálů (polyamidy, PVC, silikony aj.) z kovových jader z nerezi a ušlechtilých kovů (měď, Cr-Ni slitiny).

Stripovací stanice VELES:

Detaily pracovního prostředí stanice:

Video:

Přímé odstranění izolace laserem

Ve druhém případě je izolace kabelu odstraněna po celém povrchu v délce podle požadavků zákazníka. Kovové jádro je zbaveno plastového obalu přímo interakcí s laserovým zářením a nevyžaduje žádnou přídavnou operaci. Toto řešení používá výkonnějšího CO2 laseru z důvodu splnění časového taktu zařízení. Celý pracovní prostor je účinně odsáván. Kabel je pak posunut a dále zpracován.

Translate »