Narran laser system integrated in a factory

Laserové ořezávání vtoků

Precizní a jednoduše nastavitelné ořezávání vtoků u plastových výrobků nachází uplatnění v mnoha odvětvích: například v automobilovém průmyslu, ve kterém naše firma nedávno instalovala nová, individuálně vyvinutá laserová zařízení.

Automobilové světlomety jsou důležitou součástí celkového designu vozu. Právě tvar karoserie a “tvář” auta s přední maskou a světly nás většinou zaujme na první pohled. Nové technologie ve svítící technice umožňují vyvíjet stále nové a extravagantnější designy světlometů a svítilen, ať už hovoříme o použití LED diod, laserových diod, světlovodů nebo výbojkových systémů. Použití složitých zobrazovacích soustav ve světlometech je dnes již samozřejmostí.

Začátkem tohoto roku (2018) jsme dodali dvě zařízení nového typu na ořez PMMA (polymetylmetakrylátových) dílů používaných v automotive, jmenovitě světlovodů a čoček. Čočky a světlovody se v dnešní době vyrábějí vstřikováním optických plastů do forem, bez použití broušení, leštění a jiných technologií. Takto vyrobené plastové optické členy mají vynikající kvalitu a hodí se právě do masové průmyslové produkce. Po vstříknutí substrátu do formy však vznikne výrobek, který obsahuje vtok, tedy nežádoucí zbytek plastu, který by překážel při instalaci optického členu do housingu světlometu. Naše zařízení VELES CO2 Laser v kombinaci s laserovou skenovací hlavou se výborně osvědčil právě k odřezávání těchto vtoků. Řez je zcela hladký a díky lokálnímu natavování plastu i lesklý, není tedy potřeba jej dál brousit a leštit.

Jak laser na ořezávání vtoků funguje ve výrobní lince?

Po zastříknutí komponentu do formy dopraví robot čočky do řezného lůžka a CO2 laser s laserovou hlavou následně ořeže vtok podle zadaných instrukcí. Oříznutý vtok putuje do recyklační bedny a komponent je robotem přesunut na dopravník. Výsledný výrobek pak vychází ven z laserové části zařízení k obsluze, která jej zkontroluje a připraví k expedici. Laserové zařízení Veles je ovládáno pomocí PLC a jeho zakrytování a bezpečnostní opatření umožňují zařadit zařízení do 1. třídy laserové bezpečnosti. Zařízení je vybaveno výkonným odtahem s účinnou filtrační jednotkou kvůli zplodinám vznikajícím při řezání plastů. Filtrace je velice účinná, proto je výfuk filtrovaného vzduchu přímo do výrobní haly. Zařízení je možné vybavit ofukem pro lepší provedení řezu. Zařízení na ořez PMMA výrobků běží v plném automatickém režimu a je proto bezobslužné.

Laserovou stanici na ořez plastových dílů lze použít jako samostatný celek, kdy se materiál vkládá do lůžka a následně odřeže, nebo může být použit v kombinaci s robotickým ramenem od všech světoznámých značek (KraussMaffei, Engel, Battenfeld, Arburg a další). Toto zařízení jsme vyvinuli, vyrobili i odladili přímo u nás, proto je možné jej modifikovat podle přání zákazníka. Naše zařízení na ořez vtoků se vyznačuje snadnou obsluhou, jednoduchou údržbou a také zajímavou cenou, je proto vhodné prakticky pro všechny výrobce plastových komponent.

Výhody:

 • jednoduché ovládání pomocí dotykové obrazovky
 • hladká, lesklá a rovná hrana po ořezu
 • snadné zakládání a vykládání výrobků
 • automatické rozpoznávání založených dílů
 • až 4 pracovní oblasti – nakládací a pracovní
 • rychlost řezu až 100 cm/min
 • snadný import dat pomocí ethernetu, USB nebo SD karty
 • možnost řezání i více výrobků najednou
 • kompletní zakrytování – laserová třída 1
 • možnost řezu libovolných tvarů pod úhlem
 • přesnost řezu a opakování: 005 mm

Cena laserového zařízení Veles se pohybuje od 12 000 eur.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Translate »