Pulsed fiber laser stone cleaning

Laserové čištění – pro formy i Národní divadlo!

Čisticí lasery jsou skutečně univerzální stroje, které vyčistí průmyslovou formu na plastové výrobky i památkově chráněnou budovu. Potřebujete odstranit graffiti, zaschlé žvýkačky nebo obyčejnou špínu? Podívejte se na ukázky netradičních zásahů.

Narran s.r.o. sice z větší části dodává laserové stroje do průmyslových podniků (instalujeme samostatné stanice, ale umíme navrhnout i celou výrobní linku, případně do hotové linky integrovat nový stroj), ale také rádi hledáme řešení neobvyklých problémů.

Podívejte se na video ukázku z nedávného čištění historických památek v centru Prahy. Čištění zdiva s sebou přináší spoustu problémů: často je potřeba odstranit nejen běžné znečištění (prach, oxidy), ale také graffiti nebo pevně přilepené žvýkačky. Mobilní čisticí laser lze použít k očištění a restauraci kamene i k “vygumování” pozůstatků řádění sprejerů. Žvýkačka se po zásahu laserem částečně vypaří a částečně změní v křehkou hmotu, kterou lze snadno mechanicky odstranit bez zbytečného poškození podkladu. Laserové čištění kamene je také šetrné (odpaří se jen vrstva nečistoty nebo barvy, samotný kámen zůstane nepoškozený), zeď se nepoškrábe, zákrok je zcela bezprašný a nepotřebujete ani přívod vody jako při tlakovém čištění “vapkou”. Lasery budou nepochybně v blízké budoucnosti patřit mezi běžné restaurátorské potřeby!

V dalším videu se můžete podívat na tradičnější, mnoha lety ověřenou aplikaci čisticího laseru – čištění vstřikovacích forem pro plasty, pryže a gumy (EPDM, CR). Čištění forem pomocí laseru je rychlé, snadné a z dlouhodobého hlediska levné; je bezprašné, bezpečné, nepotřebujete agresivní chemikálie.

Ve videu pracovník předvádí čištění formy pomocí ručně ovládaného laseru. Efekt je vidět nejen ve vnitřku formy, ale i na vnějších plochách. V případě potřeby je samozřejmě možné laser přesně nastavit pro čištění vyhrazené plochy a celý proces řídit počítačem.

Translate »