Fiber laser cleaning in industrial area

Laserem proti mastnotě: čištění v potravinářství

Firma Narran pouze nepřeprodává laserové stroje, ale také je vyrábí a umí integrovat do již hotových provozů. Z toho plyne značné množství výhod: každý laser známe do posledního šroubku a můžeme tak zaručit perfektní servis bez zbytečných čekacích lhůt, a mnoho aplikací umíme přizpůsobit potřebám našich zákazníků. Někdy se za tímto suchým konstatováním může skrývat zážitek přímo dobrodružný.

Při akci v potravinářském závodě jsme testovali laserové čištění zásobníků na palmový olej, který se používá při výrobě čokolád. Tradičně se zásobníky čistí mechanickým broušením, které však poškozuje stěny válce a navíc po něm mohou zůstávat kovové špony, které se musí pracně hledat a odstraňovat. Laserový paprsek neničí čištěný povrch, nezanechává žádný odpad a proces je příjemnější i pro pracovníka, protože je téměř bezhlučný.

Laser na čištění cestuje v doprovodu technika na vrchol zásobníku:

Realizace obnášela kompletní odstrojení laseru na pouze hlavní komponenty, tedy laserový zdroj, procesní hlavu, řídící kartu a ovládací PC, chlazení tentokrát bylo externí. Laserový technik s laserem se potom spustil v bezpečnostním úvazu z výšky zhruba 15 metrů do zásobníku – laser se vešel opravdu těsně, ale podařilo se. Samotné čištění probíhalo hladce. Výsledek se bohužel nepodařilo moc dobře nafotit, technik přece jen raději pevně držel laser v hodnotě několika milionů korun, než aby balancoval ještě s fotoaparátem.

Řídicí středisko pro laser
Technik s laserem se spouští do zásobníku

Zákazník byl s výsledkem spokojen a my jsme si opět ověřili, jak široké jsou možnosti využití laserových strojů.

Pohled do zásobníku v průběhu čištění
Náš technik s prototypem čisticí hlavy
Translate »