Jak vybrat laser: plotr, nebo skener?

Potřebujete laserové zařízení, které by vám usnadnilo výrobu nebo dovolilo rozšířit nabídku služeb, ale nevíte, které by pro vás bylo nejvhodnější?

Laserové stroje lze podle použití rozdělit do dvou hlavních skupin: plotrové lasery (plotry) a lasery se skenovací hlavou (skenery, skenovací systémy). Každá skupina je vhodná na jiné materiály a jiné výrobní postupy. Je nutné podotknout, že záleží také na laserové hlavě, která je v přístroji osazena. V tomto článku mluvíme o běžných strojích osazených CO2 laserem.

Oba typy laserových strojů umí řezat, gravírovat a značit (tedy vypalovat popisky – gravírování a značení je v podstatě totéž), ale každý je vhodný na jiné materiály a jiný druh výrobků.

Plotrový laser

Hlavní výhodou plotru je zpracování velkých formátů a schopnost řezat tlusté materiály (až několik centimetrů tloušťky). Řez je dokonale kolmý, protože hlava je upevněna na dvou pohyblivých osách. Oproti skenovacímu laseru je však plotr pomalejší.

Plotr se hodí ke zpracování papíru, textilu, dřeva a dalších organických materiálů, kůže, koženky, pryže, plastů. Umožňuje precizní vyřezávání a značení. Do silnějších materiálů (dřevo, překližka, plast, pryž) je možné vypalovat s různou hloubkou řezu.

Konkrétní využití plotrového laseru je např.:

 • výroba razítek – zde je nutný kolmý řez a větší hloubka řezu
 • gravírování a řezání cedulek a tabulek ze silnějšího dřeva a plastu (např. nekovové pamětní cedulky, medaile apod.)
 • vyřezávání velkých dílců ze dřeva, plastů, např. nábytkových dílů
 • značení velkých podsvícených tabulí (LED backlight unit), desek pro světelnou reklamu
 • vyřezávání a značení výrobků ze silného plexiskla (od klíčenek a reklamních předmětů po stavební díly, výplně do zábradlí, kryty)

Laserový systém se skenovací hlavou

Hlavní výhodou skenovacího systému je rychlost a široké možnosti využití. Hodí se pro rychlé zpracování většího množství stejných výrobků; skener je vždycky rychlejší než plotr se stejným výkonem. Nevýhodou je menší pracovní plocha než u laserového plotru a možnost řezání jen tenčích materiálů (do 0,5 cm).

Skenovací systémy se hodí pro gravírování a značení velké škály materiálů: plasty, polykarbonáty, akryláty, sklo, dřevo, papír, lepenka, kůže, koženka, textil, pryž, silikon. Používají se pro popisování / značení plastových výrobků, PVC karet, plastových a dřevěných známek a štítků, gravírování kůže a látek (např. džínoviny) apod.

Konkrétní využití laseru se skenovací hlavou:

 • grafické studio: řezání papíru, vyřezávání vizitek, svatebních oznámení, papírových skládaček
 • vyřezávání a perforování etiket
 • vyřezávání drobných výrobků z tenké balzy a překližky
 • značení textilu, „gravírování“ džínoviny (laser odstraní modrou barvu a „vykreslí“ tak světlejší obrázek)
 • vysekávání fólie
 • výroba podsvícených panelů (LED backlight unit)
 • popisování a gravírování reklamních předmětů

Zpracování kovů a plastů

Pro řezání, gravírování a popisování kovů a některých plastů se laserové plotry a skenovací systémy osazené CO2 laserem nehodí. Pro zpracování těchto materiálů je nutný vláknový laser (fiber laser). CO2 laserem je možné značit eloxovaný hliník (laser odstraní svrchní vrstvu) a při použití speciálních postupů i většinu kovů, ale pokud potřebujete stroj primárně pro značení nebo řezání kovů, je vhodnější vláknový laser.

Translate »