European fiber laser made for boeing

Instalace značicího laseru pro Boeing

Na podzim roku 2018 jsme instalovali stanici Narran Veles F20 v nové výrobní pobočce Boeingu ve Velké Británii. Zákazník stanici používal v Česku a v novém působišti nenašel konkurenční zařízení, které by mu vyhovovalo.

Veles F20 jsme pro zákazníka navrhli jako stanici pro značení kondenzátorů. Ty jsou skutečně určené do letadel, proto je nutné, aby byly čitelně a trvanlivě označeny. Stačí na to sice malá pracovní plocha (v tomto případě 120×120 mm), ale požadavky na přesnost a kvalitu jsou přísné.

V minulém roce se část výroby Boeingu z Česka přesunula do Coleraine v Severním Irsku (Velká Británie). Značicí stanici do nového provozu se zákazník snažil zajistit na místě, ale testy dostupných zařízení ukázaly, že jejich kvalita nevyhovuje. Firma proto rozhodla, že do Británie převeze Veles F20 z Česka.

Takové potvrzení výjimečnosti nás sice potěšilo, ale také to znamenalo, že nás čeká náročná pracovní cesta. Při přepravě naštěstí nenastal žádný problém a mohli jsme se pustit do instalace. Naši technici stanici ukotvili a připojili (k provozu je potřeba pouze napájení 230 V / 50 Hz a přívod stlačeného vzduchu) a pro zvýšení spolehlivosti ji osadili novou skenovací hlavou Raylase. Následovalo školení pro novou obsluhu (samozřejmě v angličtině) a nakonec zkouška nanečisto. Při té si operátoři vyzkoušeli ovládání a společně jsme nastavili všechny potřebné parametry.

Stanice Veles F20 na cestě do nového působiště:

Translate »