Další využití značicího laseru

Gravírovací a značicí lasery mají nespočet různých metod jejich používání. Od těch tradičních, jako je značení reklamních výrobků, přes žíhání až po zabarvení a zpěňování štítků. Zde je výčet dalších možných využití našich laserů:

Žíhání laserem – změna barvy laserem – laser annealing


Různé kovy se při zahřívání mohou začít barevně žíhat. Barva tohoto žíhání přímo závisí na tom, jakou teplotou je kov zahříván. Žíhané značky mohou být vytvořeny pomocí laserového paprsku k zahřátí předmětu na určitou teplotu v místě, kde chceme značku vytvořit. Během tohoto procesu se na povrchu předmětu začnou tvořit vrstvy oxidace, které vytvářejí barevný vzhled předmětu.


Barva získaná laserovým žíháním specifickou teplotou.

Laserový úběr – laserová ablace


Laserový úběr je odstranění (ubrání) jedné nebo více barevně odlišných vrstev povrchu. Obzvláště vhodným materiálem pro tuto aplikaci je například povrchově upravený hliník, lakované kovy nebo speciální fólie navržené pro tento účel.


Laserový úběr na eloxovaném hliníku

 


Zbarvení a zpěnění laserem

Laserové značení je vhodným řešením pro značení plastových materiálů. Zabarvování a značení umělohmotných materiálů do černé, nebo naopak bílé barvy je pro značící laser snadný úkol.

Zpěnění laserem

Laserový paprsek dokáže tmavé umělé hmoty značit a zbarvit do bílé barvy, tato technika se nazývá laserové zpěnění. Technika spočívá v lokálním natavování plastu. V nastavené oblasti se během tavení vytváří mikroskopické, vzduchem plněné bublinky, díky kterým plast působí světlejší, než ve skutečnosti je.

Zbarvení laserem

Laser dokáže lokálně zbarvit i světlou umělou hmotu do tmavších až černých odstínů. Při ztmavení vytváří laser v plastu mikroskopické částečky sazí, které se v plastu usadí a následně prosvítají skrze světlejší plast – značka působí tmavou až černou barvou.

Zbarvení umělé hmoty pomocí laseru

Značící a gravírovací lasery

Nova 63 Laserová gravírka
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Textílie
Papír
Materiály pro označení
Univerzální řezací a značicí laser, který je pro svou flexibilitu vhodný i do méně náročných provozů, kde je zbytečné pořizovat laserový stroj průmyslových parametrů.
Na dotázání
NRGL laser for cutting, engraving and marking of sheet materials
Dřevo
Plasty (PMMA)
Sklo
Textílie
Papír
Materiály pro označení
Precizní řezací a gravírovací plotr, vhodný pro širokou škálu aplikací. Snadné přizpůsobení a rozšíření pro konkrétní aplikaci.
Na dotázání
Mercury Fiber CO2 laser plotter SEI Mercury
Kov
Profesionální řezací plotr pro kovové materiály. Osazen vláknovým laserem o výkonu až 2 kW.
Na dotázání
Translate »