Laser jako restaurátor: staré váhy i motocykl!

Možná byste řekli, že čisticí lasery patří pouze do průmyslových provozů, ale v dnešní době se už běžně uplatňují i v jednorázových menších aplikacích. Tvrdit, že laser vyčistí všechno, pomalu přestává být nadsázkou. Nedávno jsme se o tom přesvědčili i v Narranu, když jsme se zhostili úkolu restaurovat starožitné váhy a už pomalu také historický motocykl BMW R 80 GS.

Každý, kdo někdy vlastnil aspoň moped, dobře ví, jak vypadá jeho motor po nějaké době používání. Prach, mastnota a koroze vytvoří na jednotlivých dílech typickou vrstvu odolné špíny, která se ani pečlivým mechanickým čištěním nedá zcela odstranit. Podobně vypadaly i součásti tohoto BMW R 80 GS, slavného těžkého endura z 80. let, které nám majitel přivezl na renovaci.

Při laserovém čištění nevznikají žádné problémy, typické pro mechanické čištění. Laserový paprsek se dostane i do míst, kam se nevejde ten nejmenší kartáček; špínu a rez odstraní dokonale, bez jediné nedočištěné skvrnky; předmět se nepoškozuje tak jako při broušení, pískování nebo použití agresivních chemikálií. Srovnání vyčištěného a špinavého dílu mluví samo za sebe.

Příjemným bonusem je i menší fyzická namáhavost a ušetřený čas.

Bez laseru si lze těžko představit také zrestaurování těchto starožitných vah. Odstranit starý nátěr bez poškození materiálu by jakoukoli konvenční metodou bylo prakticky nemožné.

Translate »